Slavnostní předání nového zásahového vozidla

17. 11. 2012 u hasičské zbrojnice v Čebíně.

20. 11. 2012

Dne 17. listopadu 2012 bylo oficiálně předáno nové zásahové vozidlo jednotce SDH Čebín. Slavnostní předání se konalo od 14 hodin a těšilo se velké účasti nejen většiny členů našeho sboru, ale i široké veřejnosti.

Předání se zúčastnili nejenom občané Čebína, ale také zástupci Jihomoravského kraje, členové rady a zastupitelstva obce Čebín, vedoucí aktivu zasloužilých hasičů Jihomoravského kraje p. Ladislav Švejda, členka VV OSH Brno-venkov p. Naděžda Švejdová a v neposlední řadě členové sboru dobrovolných hasičů ze Sentic, Drásova, Heroltic i Lysic.

Sbor dobrovolných hasičů za svoji dosavadní činnost obdržel několik zásahových vozidel. První vozidlo naší jednotky, ruční koněspřežná stříkačka kočárového typu od firmy Hiller a vdova, bylo zakoupeno v roce 1879. Další vozidlo pro náš sbor bylo pořízeno v roce 1946 a to od výrobce ČKD – Praga M-TI-13. Od roku 1951 vlastnil sbor již v pořadí třetí vozidlo, konkrétně nákladní automobil Krupp M-BM 8201. V roce 1957 byl sboru přidělen vůz americké výroby Dodge WC 54. Tento vůz však velmi vadil tehdejší vládnoucí straně, a tak byl bohužel v roce 1970 sešrotován. Další vozidlo našeho sboru, již páté, Tatra 805 ve skříňovém provedení, sloužilo od roku 1970 do roku 1980. V roce 1980 byl Místním národním výborem zakoupen nákladní vůz AVIA 30. Vůz byl určen na přestavbu, ale k přestavbě bohužel nedošlo.
Rok 1982 byl pro náš sbor, dá se říct, historický. 11. června téhož roku sbor obdržel zcela nové zásahové vozdilo AVIA 30K-DA 12 v plné výbavě. Sloužilo nám velmi dobře rovných 30 let. Ještě je nutné zmínit cisternovou stříkačku Praga V3S (rok výroby 1957), která je v našem sboru od roku 2000. Na ní byla provedena celková oprava, kterou financovala obec Čebín.

Pokud tedy správně počítáte, tak naše nové zásahové vozidlo je již v pořadí deváté. Je to dopravní automobil DA-L1Z na podvozku Iveco Daily 5,2 t. Přestavbu provedla firma IVACAR Ivančice spol. s r.o. Automobil má objem motoru 2 998 cm3, výkon motoru 125 kW a jezdí na naftové palivo. Vozidlo je určeno pro osmičlennou posádku a řidiče. Dále je vybaveno světelným výstražným zařízením modré barvy a zvukovým výstražným zařízením s možností mluveného slova. Pro komunikaci s operačním střediskem a ostatními zasahujícími jednotkami je zabudována také vozidlová radiostanice s příposlechem v zadní části vozidla. Vybavení automobilu odpovídá vyhlášce 53/2010. Tento automobil nahradil dosluhující AVII 30K-DA 12 z roku 1982.

Záměr o koupi tohoto vozu byl schválen na posledním zasedání zastupitelstva obce Čebín v roce 2011. Obec zažádala Jihomoravský kraj o dotaci ve výši 500 000,- Kč, dotace nám byla přidělěna. Zbylou částku hradila obec Čebín ze svého rozpočtu. Cena automobilu je 1 600 000,- Kč včetně některého nového vybavení.

Závěrem bych chtěl touto cestou poděkovat zastupitelům, radním a panu starostovi obce Čebín, kteří nás po celou dobu podporovali. Velké díky patří také zástupcům Jihomoravského kraje za nemalou dotaci, kterou nám tímto otevřeli dveře k pořízení nové techniky.

Video © TV Kotva KA

Slavnostní předání nového zásahového vozidla