• Nový zásahový automobil

    Nový zásahový automobil

    Přírustek do našeho sboru!

17. 10. 2012
Článek

Dne 16. října 2012 přibyl do Čebína přírůstek v podobě nového zásahového automobilu, který vystřídal doposud sloužící zastaralou Avii A 30K DA12 z roku 1982.

Jedná se o dopravní automobil DA-L1Z na podvozku Iveco Daily 5,2 t. Přestavbu provedla firma Ivacar Ivančice.

Technická data:
Tovární značka: IVECO DAILY
Výkon motoru: 125 kW
Objem motoru: 2998 cm3
emisní norma: Euro V
palivo: nafta
Posádka vozu: 8+1

Automobil je vybaven také uzávěrkou zadního diferenciálu, konektorem na externí dobíjení akumulátoru a nezávislým topením v prostoru pro posádku.

Výběr a stavba auta byla značně omezena především malými rozměry hasičské zbrojnice. Z tohoto důvodu byla zvolena střední verze tohoto typu vozidla s celkovou délkou 5997 mm a výškou 2745mm. Vozidlo je vybaveno závěsným (tažným) zařízením s přípustnou zátěží bržděného přívěsu 3500 kg.

Vozidlo je vybaveno světelným výstražným zařízením modré barvy a zvukovým výstražným zařízením s možností mluveného slova. Pro komunikaci s operačním střediskem a ostatními zasahujícími jednotkami je zabudována také vozidlová radiostanice s příposlechem v zadní části vozidla.

Toto zásahové vozidlo je určeno pro družstvo maximálně 8+1. Tři místa jsou standardně v kabině řidiče, v prostoru pro osádku jsou tři sklopná sedadla po směru jízdy a lavice se třemi místy proti směru jízdy. Všechna sedadla ve voze jsou vybavena bezpečnostními pásy. Osvětlení kabiny a zástavby je provedeno pomocí LED pásů.

Kabina osádky
V kabině osádky pod sedadly po směru jízdy je prostor pro šest hadic „C“ a šest hadic „B“. V prostoru nad kabinou řidiče je umístěn záchranářský batoh.

Zástavba
V horní části zástavby se nachází šest trubic pro 1,6 m dlouhých savic.

Horní pojezdy jsou stavěné na váhu max. 140 kg. Na levém se nachází přejezdové můstky, motorová pila s nádobou na PHM, elektrocentrála a plovoucí čerpadlo, na pravé straně je umístěna schránka na hydrantový nástavec, ženijní nářadí, sací koš, rozdělovač, proudnice a ostatní drobný materiál. Oba tyto pojezdy lze aretovat ve dvou stupních.

Dolní pojezdy jsou stavěné na maximální zátěž 300 kg. Na pravém pojezdu se nachází požární stříkačka PS-12 a kanystr na benzín. Na levém se nachází vysokotlaké hasicí zařízení s třicetimetrovou hadicí. Nádrž na vodu o velikosti 270 litrů se nachází nad zadní nápravou. Velkou výhodou je možnost použití smáčedla vlitého přímo do nádrže, nebo příměsi pěnidla do okruhu vysokotlaku. Toto zařízení s vlastní zásobou vody je určeno pro prvotní zásah po dobu minimálně 10 minut.

Vybavení automobilu odpovídá vyhlášce 53/2010. Cena automobilu byla 1 600 000,– včetně některého nového vybavení, financováno z rozpočtu obce Čebín a díky dotaci Jihomoravského kraje, který na nákup tohoto automobilu přispěl částkou 500 000,–. Touto cestou bych rád poděkoval zastupitelům, radním a panu starostovi, kteří nás po celou dobu podporovali. Velké díky patří samozřejmě zástupcům Jihomoravského kraje za nemalou dotaci, kterou nám tímto otevřeli dveře k pořízení nové techniky.

Libor Malášek, starosta sboru

Fotogalerie

Nový zásahový automobil
Nový zásahový automobil
Nový zásahový automobil
Nový zásahový automobil
Nový zásahový automobil
Nový zásahový automobil

camera_altCelá fotogalerie Foto © Luboš Král